Om Os
Om Os

Om os og vores historie

Det har været en fantastisk rejse, som vi ser frem til skal fortsætte.

Abbi fortæller

Mød Instafamilien!

P1022489

Professionelle filmfolk

Ansatte i Instafilm har ikke kun erfaring med reklamefilm. I teamet råder vi over en lang række passionerede filmfolk, der med mange års erfaring inden for kort- og spillefilm har opbygget særlige kvaliteter indenfor instruktion, optagelse, lyd, billede, klipning og meget mere. Vi laver film produceret af dygtige og professionelle filmfolk, der med garanti leverer et kvalitetsprodukt!

Eksperter i SoMe-film

Instafilm er en virksomhed med særlig ekspertise indenfor film til sociale medier. En stor del af vores produktioner gennem tiden har været film tilrettelagt SoMe-flader. På den baggrund har vores medarbejdere stor erfaring med, hvordan virksomheder og organisationer bedst repræsenteres gennem film på sociale medier som Facebook, Instagram, LinkedIn og YouTube.

Ærlig pris og -filmproduktion

Du behøver ikke at bruge 20.000 kr. for at lave en god film. Du behøver heller ikke redaktionsmøde, storyboard, manuskript osv. for at reklamere for din virksomhed med video. Reklamefilmsbranchen har i mange år ikke fået øjnene op for, hvor nemt og billigt det er blevet at lave velfungerende reklamefilm, der siger noget om din virksomhed. Det vil vi gerne gøre op med – så vores priser og produktion afspejler det du får, og giver dig det, du har brug for.

365 dage om året, 24/7

Vi kan altid stille folk til rådighed for din filmproduktion. Vi filmer alle dage om året i alle døgnets timer!

Miljøbevidsthed

Vi vil gerne forsøge at gøre en forskel på klimaet med de midler vi har som medieproduktionsvirksomhed. Vores mål er at udlodde én gratis film til en virksomhed, organisation eller gruppe mennesker, der gør en speciel indsats for at rette op på klimasituationen, hver måned. Derudover bestræber vi os på at minimere CO2-udslip i vores produktioner ved blandt andet at cykle ud til jobs, hvor det kan lade sig gøre.

Vores team

2018-07-30-02.14.51-1-e1533720804702

Abbi Moreno

Adm. Direktør og Partner

Abbi@instafilm.dk
+45 91 10 10 40

2018-07-30-12.01.50-1-e1533720780775

Jesper Quistgaard

Kreative Direktør og Partner

Jesper@instafilm.dk
+45 60 75 34 89

P1002743-e1537356321105

Ane Møbius Rahbek

Producer

Ane@instafilm.dk
+45 40 15 08 42

P1023066

Nicole Kjærsgaard Jensen

Producer

Nicole@instafilm.dk
+45 61 27 47 19

2018-07-30-11.29.49-1-e1533720631346

Frederik Utzon

Marketingchef

Frederik@instafilm.dk
+45 51 90 21 37

2018-07-30-12.04.37-1-e1533721351418

Peter Bjerre Salling

Projektleder og Filmskaber

Peter@instafilm.dk
+45 60 80 63 39

2018-07-30-02.14.54-1-e1533720749474

Anders Quistgaard

Projektleder og Filmskaber

Anders@instafilm.dk
+45 27 82 15 79

1_P1310138-e1537359557967

Asbjørn Kiel

Teknisk Chef og Filmskaber

Asbjoern@instafilm.dk
+45 42 20 97 97

P1023082

Lisa Svelmøe

Filmskaber

Lisa@instafilm.dk
+45 21 83 33 05

2018-07-30-02.14.57-1-e1533721068768

Jonas Robstad Nielsen

Filmskaber

Jonas@instafilm.dk
+45 61 27 99 85

P1310156-e1537359679755

Pernille Kjærgaard Kjær

Filmskaber

Pernille@instafilm.dk
+45 28 94 48 15

P1023122

Phillip Andersen

Filmskaber

Phillip@instafilm.dk
+45 22 17 80 09

Til presse

    • Instafilm IVS blev grundlagt af Jesper Quistgaard og Abbi Moreno i april 2016.
    • I 2017 blev det omdannet til Instafilm ApS
    • 12 medarbejdere i 2018.
    • Har en banebrydende forretningsmodel, der sætter kundernes behov over kunstnerisk ambition.
    • Introducerede idéen om abonnementsbaseret video til ”folket” allerede i 2015.
    • Lokaliseret i Nyborg siden 2017
    • Indgik i 2017 og 2018 aftale med Nyborg Kommune og Nyborg Slot om at dokumenterer slottets transformering
    • Officiel leverandør til Odense Kommune i 2018
    • Stiftet og drevet af professionelle fiktions- og dokumentarinstruktører
    • Holder foredrag og underviser i filmproduktion
    • Laver kort og spillefilm ved siden af Instafilm
    • 619 film leveret i 2018
    • Partner med TedX Odense 2018
  • April 2016

    Instafilm IVS

    • Instafilm IVS blev grundlagt af Jesper Quistgaard og Abbi Moreno
  • 2017

    Instafilm ApS

  • 2018

    12 Medarbejdere

  • Har en banebrydende forretningsmodel, der sætter kundernes behov over kunstnerisk ambition.

  • Introducerede idéen om abonnementsbaseret video til ”folket” allerede i 2015.

  • Siden 2017

    Lokaliseret i Nyborg siden 2017

Billeder